Reading Time: 4 minutes

לא משנה מי אתם ומה אתם לובשים, כולנו חלק מתעשיית האופנה. אותה תעשייה שמגלגלת מילונים ולמעשה קובעת טרנדים לבישים בכל רחבי העולם.

מעצבי העל הגדולים עומלים במשך כל השנה על קולקציית בגדים חדשה, מחפשים את הטרנדיים שכולנו נלבש בעונה הקרובה ומתרגשים לקראת אירוע האופנה הבא, בו הם יוכלו להציג את הדגמים שלהם לעיניי כל.

לא חייבים להיות חובבי אופנה מושבעים כדי להבין בטרנדים. הרי היום, כל טרנד חדש שיוצא למותג גדול ומוכר, עובר אינספור טרנספורמציות ושינויים מינוריים ומגיע גם לחנויות היצרנים הזולות יותר. כך שנניח למשל מעצב על דגול התחיל עם טרנד חולצות הרשת, לא יעבור זמן רב עד שנוכל לרכוש חולצות רשת בכל רשת אופנה שקיימת, ואפילו גם באיביי. הכוונה היא, שהטרנדים המתחילים מהדרגים הגבוהים של עולם האופנה עוברים בשרשרת מסוימת עד שמגיעים אלינו, הצרכנים הפשוטים.

הם מתחילים במעצבי האופנה הגדולים אשר מציגים את הדגמים שלהם על מסלול הדוגמנות, משם עוברים לסלבס הגדולים של הוליווד שמופיעים עם אותו הדגם על השטיח האדום, ומשם – השמים הם הגבול. אותו הדגם או הטרנד שראינו על השטיח האדום יאומץ במהרה על מרבית המותגים ורשתות האופנה ברחבי העולם. ככה זה בעולם האופנה – כל עונה נשענים על טרנדים אחרים פופולריים. על כן, יש לשים את האצבע על הדופק ולעקוב אחר אותם שינויים, על מנת "להיות בעניינים".

מכאן, כי אירועי האופנה הגדולים בעולם נחשבים כסופר חשובים עבור מעצבי העל ועולם האופנה בכלל. לאותם אירועים מגיעים אנשים חשובים ומשפיעים בעולם האופנה, בין אם עורכי מגזינים אופנה, בלוגריות אופנה, סלבס מהדרגה הראשונה, מביני עניין, סטייליסטים, דוגמניות על ועוד. אותם אירועים הם למעשה ה-שואו של כל המעצבים להראות את הדגמים שלהם, ולהראות למעשה את החותמת שלהם בעולם האופנה.

תצוגת אופנה
שבוע אופנה קנדה 2017

אז במידה ואתם מחשיבים את עצמכם כחובבי אופנה מושבעים, או בין אם אתם רוצים להבין יותר ממה שאתם מבינים כיום בתחום זה, לפניכם אירועי האופנה הגדולים, החמים והעכשוויים ביותר.
(מי יודע, אולי יבוא יום ותוכלו לקחת חלק באותם אירועים)

 1. שבוע האופנה במילאנו – אירוע המתקיים כבר החל משנת 1958, ומאז ועד היום נערך מידי שנה, פעמיים בשנה: בעונת הסתיו, בה מוצגת קולקציית הקיץ, ובעונת האביב, בה מוצגת קולקציית החורף. כל השמות החמים ביותר מעולם האופנה מתקבצים יחדיו בשבוע האופנה במילאנו, בירת האופנה העולמית, וחוגגים יחד את שגשוג תעשיית האופנה בעיר.
  במידה ותסתובבו ברחובות מילאנו באותו שבוע לא תוכלו להתעלם משלל דוגמנים ודוגמניות, צלמים ופאשיסטיות המתהלכים באזור.
  במשך כל יום במהלך שבוע האופנה, מתקיימות תצוגות מסלול המציגות את הדגמים של המעצבים המובילים בשוק. החל משמלות לאירועים, אוברולים, חליפות, בגדי ים, חולצות, מכנסיים ועוד. לאחר התצוגות עצמן, מתקיימות לרוב מסיבות אקסקלוסיביות סגורות המיועדות למעצבי האופנה ולידידיהם.

 1. שבוע האופנה בניו יורק – בדומה לשבוע האופנה במילאנו, גם שבוע האופנה בניו יורק מתקיים בפעם בשנה, בסתיו ובאביב, אך בשונה משבוע האופנה במילאנו, הוא נחשב לאירוע האופנה המתוקשר והמפורסם ביותר בעולם. במהלך השבוע, זוכים מעצבים מובילים להציג קולקציות בינלאומיות לאנשים מתעשיית האופנה, לעיתונאים ולקהל הרחב. תצוגות אופנה רבות מתקיימות על מסלול ההליכה של אירוע זה, בו דוגמניות רבות מציגות את השמלות האופנתיות ביותר, אותן שמלות אשר כוכבות הוליווד ילבשו בטקס הבא שלהן על השטיח האדום. מבין שבועות האופנה הגדולים הקיימים, מדובר באירוע האופנה הגדול ביותר שיש, וכזה הפותח את עונת אירועי האופנה בעולם. למעשה, האנשים המתכנסים לשבוע האופנה בניו יורק מגיעים מכל רחבי העולם, ומשם עוברים מערבה אל אירופה, וממשיכים לשבועות האופנה בלונדון, מילאנו ופריז.
 2. שבוע האופנה בלונדון – אירוע המתקיים גם כן פעמיים בשנה, ומציג לראווה מעל 250 מעצבים לקהל עולמי של מדיה וקמעוניים משפיעים. אירוע שבוע האופנה בלונדון מתקיים החל משנת 1983, וכיום מדורג כאחד מה"ביג פור" בנוגע לאירוע אופנה גדולים בעולם. מדובר באירוע מסחרי המושך תשומת לב עיתונאית רבה, עד שלאירוע האחרון הגיעו יותר מ-5,000 עיתונאים וקונים. כמו כן, האירוע פתוח גם לקהל הרחב.
  בשנת 2010, שבוע האופנה בלונדון היה הראשון להציג את אוספי הבגדים והתצוגות בשידור חי באינטרנט, מה שנחשב לצעד חדשני ומשמעותי בכל תחום אירועי שבוע האופנה. אם עד אותו רגע רק מוזמנים ומכובדים היו יכולים להגיע לאירועי שבוע האופנה ולראות את הבגדים המוצעים על המסלול, הרי שכעת כולם יכולים לראות את התצוגות מהבית שלהם ומכל מקום בעולם.
  בנוסף לכך, החל משנת 2017, התקיים אירוע "שבוע האופנה של לונדון לגברים" על מנת לשקף טוב יותר את ההתמקדות הצרכנית הגוברת של גברים באירוע.

 3. שבוע האופנה בפריז – האירוע הרביעי מארבעת הגדולים של אירועי האופנה העולמיים, הסוגר את שבועות האופנה העולמיים. בנוסף לבגדי הנשים המוצגים על המסלולים, בשבוע האופנה בפריז ניתן גם למצוא תצוגות אופנה של בגדי גברים וכן של תכשיטים של מעצבים מובילים. מקור שבועות האופנה העולמיים, למעשה החל בפריז כבר בשנת 1700. אמנם בשנה זו לא היה מדובר באירוע אופנה ממוסד מאורגן ומוכר כפי שאנו מכירים כיום, אך תצוגות האופנה שנערכו היוו את המתווה לראשית אירועי האופנה של היום. אותן תצוגות אופנה שנערכו במאה ה-18 היו מיועדות אך רק ללקוחות שרכשו את הפריטים, שאגב, הוצגו על בובות ולא על דוגמניות. עם השנים החלו העיצובים להיות ברמת גימור ועיצוב גבוהים יותר, מה שהוליד את המושג הוט קוטור.


 4. שבוע האופנה בתל אביב-  בשנים האחרונות, שבוע האופנה העולמי חלחל גם למדינתנו הקטנה, והעלאה את העיר תל אביב על המפה, בכל הנוגע לאופנה. הרי מי אם לא תל אביב נחשבת כבירת האופנה של ישראל? אם כן, שבוע האופנה בתל אביב יתקיים בחודש מרץ במתחם התחנה בתל אביב, בהובלת מוטי רייף. השנה, תיהיה זו הפעם השישית שבה יתקיימו אירועי שבוע האופנה בארץ, במהלכם יציגו כ-50 מעצבים ומותגים ישראלים את הקולקציות שלהם, ב22 תצוגות מסלול. בנוסף, כל אנשי תעשיית האופנה בישראל תוזמן לאירועים הללו. ללא ספק מדובר באירוע המסב גאווה גדולה לאופנה הישראלית, ומעניק כבוד רב למעצבים ישראליים צעירים, שזוהי הבמה שלהם להציג את הדגמים עליהם עמלו במהלך כל השנה.

 5. פרט-א-פורטה – שמה של תצוגת אופנה המתחרשת במהלך שבועות האופנה בבירות האופנה העולמיות. קולקציית שמלות ובגדים מסוג זה שמה דגש רחב על בגדים לבישים. לרוב, כאשר אנו צופים בתצוגת אופנה אנו זוכים לראות דגמים ובגדים אווגנדרים מוגזמים, גדולים, ויוקרתיים, שכמעט ולא סביר שנלך איתם ברחוב. קולקציית פרט-א-פורטה מביאה קונטרה בדיוק לאותם דגמים אקסטרה וונגדריים. היא מתמקדת בבגדים רגועים יותר, לבישים יותר, ויומיומיים יותר, המתאימים למגוון רחב יותר של אנשים. מכאן, שנראה על מסלולי התצוגה גם קולקציות של רשתות כמו טופ שופ, אורבן אאוטפיטרס ודיזל.

לסיכום, אין ספק כי עולם האופנה הוא העולם המעודכן ביותר, הדינאמי ביורת והשיקי ביותר. בסופו של דבר האופנה היא חלק בלתי נפרד מחיינו, גם אם נרצה וגם אם לא. היא נוגעת כמעט בכל תחום בחיינו, ומזכירה לנו שתמיד, אבל תמיד זה זמן טוב לרענן ולהשתדרג.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *